تاريخ : | | نویسنده : yourcamp

اخبار,اخباراجتماعی,پهنای باند اینترنت پر سرعت در ایران

 

 اخباراجتماعی  - در سمپوزیوم بین‌المللی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام شد

رتبه ايران در توسعه اینترنت پر سرعت

 اتحاديه بين‌المللی مخابرات (ITU) رتبه‌بندی جهانی کشورها در سال 2014 را براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات  (IDI) منتشر كرد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، هفته گذشته، اتحادیه  بين‌المللی مخابرات (ITU) در سمپوزیوم بین‌المللی نشانگر‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات  (WTIS2014)، آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در قالب گزارش اندازه‌گیری جامعه اطلاعاتی اعلام كرد.


در اين مراسم كه زاو، دبير كل جديد ITU و سانو رئيس ITU-D، مقامات بلندپايه كشور گرجستان، محبعلي مجري پروژه نظام پايش شاخص‌هاي ICT كشور به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمايندگان 166 كشور جهان حضور داشتند، 10 کشور برتر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) معرفي و از کشور دانمارک به‌عنوان رتبه اول و از کشور کره‌جنوبی به‌عنوان کشوری که در چندين دوره متوالی رتبه ممتاز را کسب كرده بود، تقدير به عمل آمد.

دانمارك، كشور نخست در توسعه ICT
در بخش ارزيابي کشورها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بين 166 كشور 3 رتبه اول توسعه‌يافته‌ترين كشورها به ترتيب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز 87/8 و 86/8 و 67/8 از سقف 10 امتیاز تعلق دارد. 30 کشور اول در اين رتبه‌بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استراليا، بحرين، کانادا، ژاپن، چين، نيوزیلند، سنگاپور و ايالات متحده هستند.


ایران نيز در اين ارزيابي با سه پله صعود در رتبه 94 با امتیاز 29/4 قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع 27/0 افزایش امتیاز داشته و رتبه 15 را در ميان 29 كشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور‌هایی مثل کره جنوبی، ژاپن،  استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.


وضعيت ايران در بخش نشانگرهاي دسترسي به شبكه داراي تعداد مشتركان تلفن ثابت 3/38 نفر و تعداد مشتركان تلفن همراه 2/84  نفر به ازاي هر 100 نفر از جمعيت كشور است. همچنين سرانه پهناي باند اينترنت بين‌الملل به ازاي هر كاربر اينترنت در اين كشور حدود 6/4 كيلوبيت بر ثانيه است كه نسبت به سال گذشته با رشد 3/31 درصدي مواجه بوده است. اتحاديه بين‌المللي مخابرات، درصد خانوار‌هاي داراي رايانه در ايران را حدود 6/44 درصد و خانوارهاي داراي دسترسي به اينترنت را حدود 8/35 درصد اعلام كرده است.

عقب‌افتادگي ايران در توسعه پهن باند
در بخش نشانگرهاي استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضريب نفوذ کاربران اينترنت در ايران 4/31  درصد است.  ضريب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور 6/5  درصد و ضريب نفوذ پهن باند سيار در کشور 5/2 درصد درج شده است. اين گزارش حاكي است، به اعتقاد صاحبنظران، بيشترين عقب‌افتادگي كشور ايران در زمينه توسعه پهن باند ثابت و سيار بوده است که اين عدم توسعه منجر به كاهش رتبه‌بندي كل كشور شده است.


كارشناسان بر اين باورند كه با اعطای مجوز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دو اپراتور تلفن همراه در کشور که دارای تعداد مناسبی از مشترک هستند، اين دو اپراتور به همراه اپراتور سوم تلفن همراه بتوانند تعداد مشترکان پهن‌باند سيار را در کشور به شکل مناسبی افزایش دهند و در سال آينده شاهد جهش مناسبی در رابطه با اين مقدار باشيم که اين موضوع می‌تواند رتبه ايران را به ميزان زيادی در اين رده‌بندی افزایش دهد.


 بيش از 84 درصد ايراني‌ها سواد فاوا دارند
در بخش نشانگرهاي استفاده مهارتي از فاوا، ايران داراي نرخ رشد 3/86  درصدي ثبت نام در مقاطع تحصيلي مدارس و 2/55 درصد در مقطع تحصيلات دانشگاهي و ضريب با سوادي 3/84 درصد در كل كشور است. همچنين اتحاديه بين‌المللي مخابرات، در حوزه متوسط قيمت دسترسي كاربران به اينترنت پهن باند، جایگاه 37 جهان را به ايران اختصاص داده است.


در بخش اينترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد 3G است متوسط قيمت دسترسي كاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته 500 مگابایت 4/11 دلار اعلام شده که در این بخش کشور ما در جایگاه 87 جهان قرار گرفته است .


در کنار پارامتر قیمت، شاخص درصد به GNI (درآمد خالص ملی) نیز آمده است که براساس مصوبه سال 2011 کمیته پهن باند ITU هدف‌گذاری، نیل به عدد کمتر از 5درصد در سال 2015 است که عدد ایران در سال جاری 37/2 درصد اعلام شده است، لیکن باید توجه داشت به علت رقابت در توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر 109 کشور از 166 کشور در سال 2013 زیر عدد 5درصد هستند.

رشد دو برابري تعداد كاربران كشورهاي در حال توسعه
بر اساس اعلام اتحاديه جهاني مخابرات، تعداد کاربران اينترنت در کشورهای درحال توسعه طی پنج سال گذشته دو برابر شده و دو سوم مردم آنلاين به اينترنت در جهان در كشورهاي در حال توسعه زندگی می‌کنند.


همچنين، از 3/4 ميليارد نفری که هنوز از اينترنت استفاده نمی‌کنند، 90درصد آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می‌کنند. در بخش تلفن همراه، گزارش تخمين می‌زند که تا انتهای سال 2014، هفت ميليارد مشترک تلفن همراه در جهان وجود خواهد داشت که اين ميزان تقريبا معادل جمعيت جهان است. اين گزارش تاكيد مي‌كند كه هم اكنون، حدود 450 ميليون نفر از مردم جهان در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که پوشش شبکه تلفن همراه در آنها وجود ندارد.


پهنای باند اينترنت بين‌الملل به ميزان زيادی توسعه يافته  و سهم کشورهای درحال توسعه از 9درصد در سال 2004 به 30 درصد در حال حاضر رسيده است. اما پايين بودن پهنای باند اينترنت بين‌الملل در کشورهايي با حداقل اتصال، يکی از موانع مهم در استفاده از فاوا در اين کشورها است.


بر اساس اين گزارش، حدود 96 درصد جمعيت جهان از تلفن همراه استفاده مي‌كنند و حدود نيمي از جمعيت جهان به شبكه‌هاي پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسي دارند. همچنین، به‌طور متوسط 6/43 درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که 87 درصد خانوار‌ها در کشور‌های توسعه یافته و 31 درصد در کشور‌های در حال توسعه هستند. نرخ رشد مشترکان پهن باند سیار به‌عنوان موثرترین و کارآمدترین روش دسترسی کاربران به اینترنت از 2 درصد در سال 2007 میلادی، به عدد متوسط 32 درصد رسیده است که سهم کشور‌های توسعه یافته 7/83 درصد و در حال توسعه 1/21 درصد و کمتر توسعه یافته 3/6 درصد است.

 

نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به‌شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه‌های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می‌شود. همچنین سرویس ویکی پدیا (دانشنامه علمی) به‌عنوان پرمخاطب ترین سرویس بوده و بیش از 30 میلیون موضوع تا انتهای سال 2013  در قالب 287 زبان به روز رسانی شده است.


 اخباراجتماعی  - دنیای اقتصاد
 رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.