یک جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان این که سدیم موجود در نمک، موجب جابجایی کلسیم و سدیم در لوله‌های ادراری شده و افزایش امکان تشکیل سنگ را به همراه دارد، گفت: مصرف مایعات زیاد با افزایش حجم مواد محلول در بدن، پیش از اینکه کریستال نمک در دستگاه ادراری اشباع شود به دفع سدیم اضافی کمک کرده از بروز سنگ ادراری پیشگیری می‌کند.

دکتر سیمین وحیدی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مواد معدنی مازاد بر نیاز بدن از طریق دستکاه گوارش و از طریق دفع مدفوع و ادرار از بدن خارج می‌شود، گفت: مواد معدنی به صورت محلول در ادرار وجود دارند ولی زمانی که میزان این مواد مازاد بر نیاز بدن به حد اشباع رسید در کلیه‌ها رسوب می کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تشکیل هسته اولیه سنگ به استعداد بدنی و سابقه خانوادگی تشکیل سنگ ادراری بستگی دارد، گفت: افزایش میزان مصرفی مواد حاوی کلسیم، فسفر، اگزالات و کاهش مصرف آب موجبات تشکیل سنگ را فراهم می‌کند.

این جراح کلیه و مجاری ادراری یادآور شد: بدن سالم می تواند تعادل در میزان مواد معدنی ایجاد کند ولی در مواردی که جذب مواد در دستگاه ادراری افزایش می‌یابد، خطر تشکیل سنگ ادراری بیشتر می‌شود.

دکتر وحیدی با بیان اینکه به طور معمول مصرف مواد حاوی کلسیم نقشی در سنگ سازی ندارد، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده به اثبات رسیده نمک تنها ماده‌ای است که به طور مستقیم در تشکیل سنگ دخالت دارد.

وی در ادامه افزود: سدیم موجود در نمک، موجب جابجایی کلسیم و سدیم در لوله‌های ادراری شده و افزایش امکان تشکیل سنگ را به همراه دارد.

دکتر وحیدی خاطرنشان کرد: مصرف مایعات زیاد با افزایش حجم مواد محلول در بدن، پیش از اینکه کریستال نمک در دستگاه ادراری اشباع شود به دفع سدیم اضافی کمک کرده و از بروز سنگ ادراری پیشگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات، مهمترین عامل سنگ سازی در افراد بالای 50 تا 60 سالگی است، گفت: در مردانی که برای اولین بار سنگ ادراری در این سنین ایجاد می شود، بزرگی پروستات زمینه ساز تشکیل سنگ است.

این جراح کلیه و مجاری ادراری گفت: سنگ‌های کلیوی کوچک معمولا دردی ایجاد نمی‌کنند، جابجایی سنگ باعث بروز درد شده ولی به ندرت موجب تکرر ادرار می‌شوند.

دکتر وحیدی در پایان خاطرنشان کرد: عفونت‌های ادراری راجعه موجب تشکیل سنگ کلیه و تشکیل سنگ در حالب که در مسیر کلیه به مثانه قرار دارد، می شود. رژیم غذایی نامناسب و سوء تغذیه نیز به صورت اولیه باعث سنگ سازی می شود.رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.